Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2019
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ  

Ας αφήσουμε μια ακτίδα ονείρου να φωτίσει τις καρδιές μας...

Pro_Aktis

Για 16η συνεχόμενη χρονιά τα Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης διοργανώνουν τους Θεατρικούς Μαθητικούς Αγώνες «ακτίς ονείρου 2016», τη  μοναδική θεατρική συνάντηση που πραγματοποιείται με συμμετοχή δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και παιδικών θεατρικών ομάδων από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο, με την άδεια και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (Φ24/270/43358/Δ1/11-03-2016/ΔΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Π.Ε./Υ.Π.Ε.Θ.).

Μια γιορτή για το Θέατρο, την ελπίδα, το όραμα, το όνειρο, τη χαρά, το παιδί που όλοι κρύβουμε μέσα μας.  

Μια γιορτή θεσμός που φέτος θα πραγματοποιηθεί στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης και στο κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΟΝ από τις 24 μέχρι τις 29 Μαΐου 2016.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την  arrow πρόσκληση, το arrow αναλυτικό πρόγραμμα και την arrow αφίσα.

Από την Τρίτη 24 ως και το Σάββατο 28 Μαΐου, στο αμφιθέατρο του Ολυμπιακού Μουσείου κάθε απόγευμα  θα δίνονται οι παραστάσεις των παιδικών θεατρικών ομάδων που συμμετέχουν, σύμφωνα με το πρόγραμμα. Οι  παραστάσεις της Κυριακής 29 Μαΐου θα μεταφερθούν  στο κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΟΝ, στην πλατεία Αριστοτέλους, όπου και θα κλείσει η γιορτή  με την τελετή λήξης και  την απονομή  των βραβείων και των επαίνων σε όλους τους μικρούς ηθοποιούς.

712 μικροί ηθοποιοί από 28 Σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και Θεατρικές  παιδικές ομάδες από την Ελλάδα και την Κύπρο με καθημερινές παραστάσεις θα μας παρουσιάσουν τη δική τους οπτική, τον κόπο και το όραμά τους, τα ιδιαίτερα ταλέντα τους, τον αυθορμητισμό και την απλότητα, την αλήθεια της παιδικής ψυχής.

Τις 32 θεατρικές παραστάσεις θα  παρακολουθεί ειδική κριτική επιτροπή που αποτελείται από κριτικό θεάτρου, θεατρολόγους, ηθοποιούς, δημοσιογράφους και  εκπαιδευτικούς, η οποία αξιολογεί και κρίνει τα έργα. Επίσης το κοινό της κάθε παράστασης  έχει την δυνατότητα να την  βαθμολογήσει.

Η είσοδος σε όλες τις παραστάσεις είναι ελεύθερη για μικρούς και μεγάλους. Όσα χρήματα συγκεντρώνονται από την προαιρετική εισφορά των θεατών, μπαίνουν στον κουμπαρά του Συλλόγου Συνδρόμου Down Ελλάδος για να ενισχυθεί.  

Πρόγραμμα  Παραστάσεων

Τρίτη 24 Μαΐου

ώρα 16:00

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ 

ΠΟΝΚΙΑΝΠΟΝ ΜΕΤΗΜΕΝΙΑ

Της Μαρίας Δαλδογιάννη και του Δημήτρη Λαλούμη

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Αριστέα Ρίζου

«Σωματείο Συν»

ώρα 17:00

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ 

Ο ΜΑΓΟΣ ΤΟΥ ΟΖ

Του Φρανκ Μπάουμ

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Δόμνα Παντσάκη

3ο Δημοτικό Σχολείο Λαγκαδά

ώρα 17:30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ 

Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ 80 ΗΜΕΡΕΣ

Θεατρική Διασκευή του έργου του Ιουλίου Βερν

Της Ελένης Παρασκευαΐδου

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Ελένη Παρασκευαΐδου

12ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

ώρα 18:30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ 

ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ

Της Γεωργίας Κουλούσια

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Γεωργία Κουλούσια

Σύλλογος Συνδρόμου DOWN Ελλάδος

Τετάρτη 25 Μαΐου

ώρα 16:30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ  ΜΟΥΣΕΙΟ

ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ

Της Δήμητρας Ουζούνη

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Aναστασία Θυμιοπούλου

6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο

Ελευθερίου-Κορδελιού

ώρα 17:00

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ  ΜΟΥΣΕΙΟ

Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ

Του Νίκου Ρούτσου

Διασκευή - Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Aναστασία Θυμιοπούλου

6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο

Ελευθερίου-Κορδελιού

ώρα 17:30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ  ΜΟΥΣΕΙΟ

ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΟΥΣΕΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ

Διασκευή: Αναστασία Θυμιοπούλου

Διδασκαλία: Δέσποινα Βαρίτη,

Σκηνοθεσία: Αναστασία Θυμιοπούλου

Πολιτιστικός Αθλητικός Σύλλογος «Δημήτρης Γληνός»

ώρα 18:00

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ  ΜΟΥΣΕΙΟ

Η ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ

Διασκευή: Βασίλης Αναστασιάδης

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Λένα Κριτσιλίδου

80ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

ώρα 18:45

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ  ΜΟΥΣΕΙΟ

ΕΛΛΗΝΩΝ ΝΕΩΝ ΟΔΥΣΣΕΙΑ

Της Δήμητρας Κίτου

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Αντώνης Αντωνιάδης

26ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

ώρα 19:30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ  ΜΟΥΣΕΙΟ

ΠΕΡΣΕΣ ΤΟΥ ΑΙΣΧΥΛΟΥ

Του Χρήστου Παπαστεργίου

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Αναστάσιος Απτεσλής

26ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Πέμπτη 26 Μαΐου

ώρα 17:30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Σσσσ! ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΏΝΕΣ

Των Ζωή Σκαλίδη - Φωτεινή Τσάμπρα και αποσπάσματα από το

βιβλίο του Τριβιζά «Η Δέσποινα και το περιστέρι»

Δραματουργική Επιμέλεια - Σκηνοθεσία-Διδασκαλία:

Αργυρώ Ταμπακούδη

5ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου

ώρα 17:50

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΠΟΛΥΞΕΝΗ

Της Στέλλας Μιχαηλίδου

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Αθηνά Ευσταθίου

17ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

ώρα 18:20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΜΕΝΟΙ

Της Μαργαρίτας Χαντζιάρα

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Μαργαρίτα Χαντζιάρα

Εκπαιδευτήρια «Ελπίδα»

ώρα 19:20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Η ΔΕΚΑΤΗ ΤΡΙΤΗ ΘΕΑ

ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΓΛΥΠΤΑ

Θεατρική διασκευή από τον Πάρη Αποστολίδη του ομότιτλου

βιβλίου του Γιώργου Κατσέλη

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Πάρης Αποστολίδης

Δημοτικό Σχολείο Κάτω Σχολαρίου

ώρα 19:45

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Η ΚΑΝΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΟΣΜΑΡΑΚΙ

Παραδοσιακό παραμύθι σε διασκευή Μόνικας Αϊβάζογλου

21ο και 109ο Συστεγαζόμενα Δημοτικά Σχολεία  Θεσσαλονίκης

ώρα 20:15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ

Του Αριστοφάνη

Διασκευή: Σοφία Ζαραμπούκα

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Μόνικα Αϊβάζογλου

21ο και 109ο Συστεγαζόμενα Δημοτικά Σχολεία  Θεσσαλονίκης

Παρασκευή 27 Μαΐου

ώρα 16:30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΛΙΤΣΑ

Του Μάικ Κένι

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Γιάννης Πουταχίδης

8ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελοκήπων

ώρα 17:15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΤΣΙΡΚΟ

Του Ιάκωβου Καμπανέλλη

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Φερενίκη Καλαμάρη

8ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελοκήπων

ώρα 18:15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Η ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ

Της Άρτεμης Βασιλάκου

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Δέσποινα Πουρσανίδου

4ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

ώρα 19:00

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ

Του Αντουάν Ντε Σαιν Εξυπερύ

Διασκευή: Μίμης Κουγιουμτζής

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Μόνικα Αϊβάζογλου

101ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

ώρα 19:30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΜΕΛΕΝΙΟΥ

Της Ευγενίας Φακίνου

Σκηνοθεσία-Διδασκαλία: Μόνικα Αϊβάζογλου

101ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Σάββατο 28 Μαΐου

ώρα 16:30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΣΚΙΑΧΤΡΟΥ

Του Ευγένιου Τριβιζά

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Ζίνα Αρσλάν

106ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

ώρα 17:10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΝΥΧΤΑΣ

του Σαίξπηρ

Διασκευή: Δημήτρης Αδάμης

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Ζίνα Αρσλάν

11ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

ώρα 18:00

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ

Του Ιάκωβου Καμπανέλλη

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Μαρία Δαλδογιάννη

Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης

ώρα 19:10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Ο ΛΟΥΔΟΒΙΚΟΣ ΝΤΕ ΛΥΚ ΚΑΙ Η

ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ

Του Γιώργου Σοφοκλέους

Σκηνοθεσία-Διδασκαλία: Γιώργος Σοφοκλέους

Παιδικός Θεατρικός Όμιλος Πολιτιστικής Κίνησης Αγλαντζιάς Κύπρου

ώρα 19:35

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

ΟΔΥΣΣΕΙΑ

Της Κάρμεν Ρουγγέρη

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Νικόλαος Γκάνας

100ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Κυριακή  29 Μαΐου

ώρα 14:00                    

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΚΛΟΟΥΝ

Του Καρλ Βέχτερ

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Συρίγω Καλλέα

Δημοτικό Σχολείου Ν. Μαρμαρά Χαλκιδικής

ώρα 15:00                    

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

ΕΝΑ ΚΑΠΕΛΟ ΨΑΧΝΕΙ ΑΦΕΝΤΙΚΟ

(ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΤΟΥ ΒΙΝΣΕΝΤ ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ)

Της Φίλιας Δεντρινού

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Αγγελική Τερζή

18ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών

ώρα 16:00                    

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

Ο ΜΠΑΚΑΛΟΓΑΤΟΣ - Η ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΓΕΙΤΟΝΙΑ

Σύνθεση κειμένων: Ευτυχία Νιόβη - Κιτρίδη

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Ευτυχία Νιόβη - Κιτρίδη

Δημοτικό Σχολείο Κολχικού Λαγκαδά

ώρα 16:40                    

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ ΚΑΙ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ

Της Ευστρατίας Καρονίδη

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Ευστρατία Καρονίδη

1ο Δημοτικό Σχολείο Κρύας Βρύσης

ώρα 17:00 

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΒΓΟ

Της Σοφίας Τσιάμη

Διασκευή -Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Παρασκευή Γρηγοριάδου

9ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

ώρα 17:20                    

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ

Του Σελ Σιλβερστάιν

Σκηνοθεσία - Διδασκαλία: Κυριάκος Θεοδωρίδης

Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρίου Σερρών

ώρα 18:00                    

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

ΤΕΛΕΤΗ  ΛΗΞΗΣ

ΑΠΟΝΟΜΗ  ΒΡΑΒΕΙΩΝ

Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία μπορείτε να επικοινωνήσετε με τα Εκπαιδευτήριά μας:
Τηλ.: 2310 300-002, Fax.: 2310 300-440, E-mail: info[at]protypa.gr.