Πέμπτη 20 Ιουνίου 2019
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ  
Διαδρομή: Αρχική Σελίδα »

Θεατρικοί Μαθητικοί Αγώνες «ακτίς ονείρου 2019»

Για δέκατη ένατη συνεχόμενη χρονιά τα Εκπαιδευτήριά μας διοργανώνουν τους Θεατρικούς Μαθητικούς Αγώνες «ακτίς ονείρου 2019» από τις 28 Μαΐου μέχρι τις 2 Ιουνίου 2019 στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης και στο κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΟΝ, με συμμετοχή δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και θεατρικών παιδικών ομάδων από την Ελλάδα και την Κύπρο.

Πιστεύουμε ότι το θέατρο μπορεί να αποτελέσει ένα πολύτιμο εργαλείο στα χέρια διδασκόντων και διδασκομένων που μπορεί να δώσει πληρέστερα και ταχύτερα αποτελέσματα από τις παραδοσιακές τεχνικές διδασκαλίας ή και να γίνει η βάση ενός σύγχρονου προβληματισμού και δρόμος ουσιαστικής ανακάλυψης.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το  arrow αναλυτικό πρόγραμμα, την  arrow αίτηση συμμετοχής, την arrow πρόσκληση και την arrow αφίσα

Στόχοι

  • Η παρουσίαση των διδακτικών προτάσεων, των διαφορετικών απόψεων και προσεγγίσεων, των πρωτοβουλιών αλλά και των προβλημάτων που αντιμετωπίστηκαν στο πλαίσιο της θεατρικής αγωγής.
  • Η ενθάρρυνση της ευγενούς άμιλλας και η ενίσχυση της ελεύθερης καλλιτεχνικής έκφρασης για μια νέα γενιά με οράματα και δυναμική εξέλιξης σ’ έναν κόσμο υψηλών απαιτήσεων, αφού ο ανταγωνισμός απαιτεί ανθρώπους με πολυδιάστατες γνώσεις και ικανότητες.
  • Η επιβράβευση τέτοιων προσπαθειών που φέρνουν κοντά μαθητές από διάφορες περιοχές και βιώνουν τόσο τη χαρά της δημιουργίας αλλά και την επικοινωνία με μορφή ανταλλαγής πολιτιστικών αξιών στο επίπεδο της φιλίας και της συνεργασίας.
  • Η στήριξη φιλανθρωπικών αξιών, αφού το χρηματικό ποσό που συγκεντρώνεται από τις προαιρετικές εισφορές στον «κουμπαρά του παιδιού» δίδεται σε φορείς και ιδρύματα που μεριμνούν για παιδιά.(Χαμόγελο του παιδιού, Παιδικό χωριό S.O.S, ΕΛ.Ε.Π.Α.Π., Σύλλογος Συνδρόμου DOWN Ελλάδος, ΟΔΗΠΑ, Φλόγα, Ελπίδα, κ.ά.)

Δικαίωμα συμμετοχής

Στη θεατρική συνάντηση μπορούν να συμμετέχουν:

  • Θεατρικές ομάδες δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης από την Ελλάδα και την Κύπρο.
  • Παιδικές θεατρικές ομάδες δημοτικές ή ιδιωτικές.
  • Τάξεις σχολείων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που εφαρμόζουν τον 3ο  άξονα του Αναλυτικού Προγράμματος Σπουδών Θεάτρου και  χρησιμοποιούν τη θεατρική αγωγή ως εργαλείο  διδακτικής προσέγγισης  με τη δραματοποίηση θεμάτων  από τα σχολικά βιβλία.
  • Παιδικά θεατρικά εργαστήρια που θα παρουσιάσουν πρόγραμμα θεατρικού παιχνιδιού ή ελεύθερο happening.

Τόπος και Χρόνος Διεξαγωγής

Οι θεατρικοί αγώνες θα πραγματοποιηθούν στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης και στο κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΟΝ από  τις  28 Μαΐου μέχρι τις 2 Ιουνίου 2019.

Κριτική επιτροπή - Βραβεία

Τις θεατρικές παραστάσεις θα παρακολουθήσει ειδική κριτική επιτροπή που θα αποτελείται από κριτικό θεάτρου, θεατρολόγους, ηθοποιούς, δημοσιογράφους και εκπαιδευτικούς, η οποία θα αξιολογήσει και θα κρίνει τα έργα. Στην τελετή λήξης η επιτροπή θα βραβεύσει συντελεστές και θεατρικά σχήματα δίδοντας επαίνους και βραβεία:

  • Επιτροπής
  • Κοινού
  • Θεατρικής προπαιδείας
  • Πρωτότυπης προσέγγισης θεατρικού δρώμενου
  • Καλύτερης παρουσίασης    
  • Καλύτερου συνόλου
  • Θεατρικής αγωγής
  • Εκπαιδευτικής προσέγγισης
  • Θεατρικής ερμηνείας

Τελετή λήξης

Η τελετή λήξης θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 2 Ιουνίου 2019 στο κινηματοθέατρο ΟΛΥΜΠΙΟΝ, τελευταία ημέρα της συνάντησης κατά την οποία θα απονεμηθούν τα βραβεία και οι έπαινοι. 

Υποχρεώσεις διοργανωτή

  • Παροχή της αίθουσας θεάτρου
  • Παροχή φωτιστή – ηχολήπτη
  • Υποδοχή θεατρικών ομάδων
  • Κατάρτιση κριτικής επιτροπής
  • Έκδοση αφίσας – προγράμματος-flyer
  • Τελετή έναρξης
  • Τελετή λήξης
  • Άλλα έξοδα διοργάνωσης της συνάντησης όπως υποδοχή, ταξιθεσία, βραβεία και κριτική επιτροπή, έξοδα προβολής ( Σε ραδιοφωνικούς σταθμούς, ηλεκτρονικά και έντυπα  Μ.Μ.Ε.)

Υποχρεώσεις σχολείου/ομάδας που συμμετέχει

Κάθε σχολείο/ομάδα που συμμετέχει:

  • Αναλαμβάνει τη μεταφορά σκηνικών και μαθητών στον χώρο του θεάτρου.
  • Αναλαμβάνει τον τρόπο διεξαγωγής της παράστασής του σε σχέση με τον ήχο, φωτισμό κ.λ.π. .
  • Είναι υπεύθυνο για τη γνωστοποίηση της θεατρικής συνάντησης σε μαθητές και γονείς του σχολείου.
  • Είναι υπεύθυνο για την τήρηση της τάξης και καθαριότητας και την αποφυγή ζημιών κατά τη χρήση της αίθουσας.


Όσα σχολεία/ομάδες/εργαστήρια επιθυμούν να συμμετάσχουν, παρακαλούνται να αποστείλουν την αίτηση συμμετοχής μέχρι την Τετάρτη 24 Απριλίου 2019.

Πιστεύουμε ότι μια τέτοια κίνηση θα σταθεί αρωγός και θα στηρίξει έναν αγώνα ευγενούς άμιλλας συμβάλλοντας με τον καλύτερο τρόπο στην καλλιτεχνική και δημιουργική πρόοδο της μαθητικής κοινότητας.
Επιβάλλεται σήμερα, όσο ποτέ άλλοτε, να στηριχθεί η οικοδόμηση μορφωτικών και επικοινωνιακών προτύπων σε μια τόσο ευαίσθητη ηλικία, προτύπων ικανών που θα αποτελέσουν στυλοβάτη μιας πραγματικά εμπνευσμένης ανάπτυξης, που τόσο έχει ανάγκη η νεολαία μας.

Περισσότερες πληροφορίες για τους προηγούμενους Θεατρικούς Μαθητικούς Αγώνες μπορείτε να βρείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://goo.gl/HxFUQy

Πληροφορίες – Επικοινωνία
Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Σχολείο μας:
Τηλ.: 2310 300-002, Fax.: 2310 300-440, E-mail: info@protypa.gr.

~ Το πρόγραμμα των παραστάσεων ~

Τρίτη 28/5/2019

16.45 --- 41ο και 43ο Δημοτικά Σχολεία Θεσσαλονίκης
«Ματίας ο Πρώτος » της Άλκης Ζέη
Προσαρμογή-Σκηνοθεσία: Γενοβέφα Κτενίδου

18.15---- 6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου – Κορδελιού
«Η Λίμνη των Κύκνων»
Διασκευή – Σκηνοθεσία: Αναστασία Θυμιοπούλου

18.45---6ο Διαπολιτισμικό Σχολείο Ελευθερίου – Κορδελιού
«Οι Νεφέλες» του Αριστοφάνη
Διασκευή – Σκηνοθεσία: Αναστασία Θυμιοπούλου

19.30----11ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς – Σύλλογος Γονέων
«Στο μυαλό του Πάρη» της Lindsay Price
Μετάφραση-Διασκευή –Σκηνοθεσία: Μαρία Παπαγιαννάκη-Μαρία Σαραφίδου

Τετάρτη 29/5/19

16.30---101ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης – Σύλλογος Γονέων
«Δόνα Τερηδόνα και το μυστικό της γαμήλιας τούρτας» του Ευγένιου Τριβιζά
Διασκευή -Σκηνοθεσία: Μόνικα Αϊβάζογλου

17.15---23ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
«Η επιστροφή των παραμυθιών» της Γεωργίας Παρασκευά
Διασκευή : Kατερίνα Ηλιάδου-Πολυξένη Φωτζιτζή
Σκηνοθεσία: Μόνικα Αϊβάζογλου

18.15--- Δημοτικό Σχολείο Αγίου Αντωνίου – «Τα Καστοράκια»
«Τα δoντάκια μου προσέχω μια ζωή για να τα έχω» της Μαρίας Ιορδανίδου
Διασκευή: Μαρία  Ιορδανίδου
Σκηνοθεσία: Ελένη Χριστουδούλου

18.45---17ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς –Σύλλογος Γονέων
«Η πριγκίπισσα και το μπιζέλι» της Μαρίας Γουλή
Προσαρμογή- Σκηνοθεσία: Αθηνά Ευσταθίου

19.45---17ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς – Σύλλογος Γονέων
«Περπατώ εις το δάσος» της Στέλλας Μιχαηλίδου
Σκηνοθεσία: Αθηνά Ευσταθίου

Πέμπτη 30/5/19

17.00--- Δημοτικό Σχολείο Μεσημερίου
«Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ΄έναν γλάρο να πετάει» του Sepulveda Luis
Διασκευή: Νικόλαος Βαζάκας
Σκηνοθεσία: Ειρήνη Παπαδοπούλου

17.45---8ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελοκήπων «Γ. Σκεπάρνης»
«Ιστορίες του Παππού Αριστοφάνη – Ιππείς»
Διασκευή-Κείμενα: Tάσος Αποστολίδης
Θεατρική Διασκευή- Σκηνοθεσία: Γιάννης Πουταχίδης

18.30---Δημοτικό Σχολείο Κάτω Σχολαρίου
«Ο Μάγειρας του μαγεμένου τσίρκου» του Ευγένιου Τριβιζά
Διασκευή: Βιργινία Χονδρογεώργη
Σκηνοθεσία: Βιργινία Χονδρογεώργη-Κώστας Χατζηκώστας

19.10---Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης (Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ τάξη )
«Ματίας ο Πρώτος» του Janusz Korczak
Μετάφραση : Άλκη Ζέη
Διασκευή- Σκηνοθεσία: Δήμητρα Πανουργιά

Παρασκευή 31/5/19

18.00---3ο Δημοτικό Σχολείο Λαγκαδά
«Οδυσσεβάχ» της Ξένιας Καλογεροπούλου
Διασκευή- Σκηνοθεσία: Δόμνα Παντσάκη

18.45--- Σωματείο «ΣΥΝ»
«Δώδεκα ήρωες σε τρία παραμύθια» λαϊκά παραμύθια
Σκηνοθεσία: Χαρίκλεια Μαρή-Βαγγέλης Μάγειρος

19.30---100ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
«Οι Θεοί στην Σαλονίκιλαντ» του Βασίλη Αναστασιάδη
Διασκευή -Σκηνοθεσία: Νικόλαος Ορφανουδάκης

Σάββατο 1/6/19

17.00----2ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης /Club of English Literature
«Romeo and Juliet» (παρωδία)
Διασκευή – Σκηνοθεσία: Στυλιανή Παθιάκη

18.00---13ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς
«Οι τέσσερις εποχές»
Διασκευή- Σκηνοθεσία: Άννα Παπαζάκα

18.45---Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης (Α΄-Β΄-Γ΄ τάξη)
«Η επανάσταση των παλιών παιχνιδιών» βασισμένο σε βιβλίο του Χρίστου Μπουλώτη
Διασκευή – Σκηνοθεσία: Δήμητρα Πανουργιά

Κυριακή 2/6/19 -ΟΛΥΜΠΙΟΝ

15.40-----1ο Δημοτικό Σχολείο Αριδαίας
«Το Βασίλειο των Δικαιωμάτων» του Χρήστου Σάββα
Σκηνοθεσία: Γεωργία Μπλάγκου-Κωνσταντίνος Καγλάτης

16.30------3ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς
«Η τσάντα και το τσαντάκι» του Δημήτρη Ψαθά
Διασκευή – Σκηνοθεσία: Χρήστος Ιωαννίδης

16.45-----5ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης
               1ο Ειδικό Σχολείο Ξάνθης

«Μικρός Πρίγκιπας»  του Antoine de Saint-Exupéry
Μετάφραση- Θεατρική διασκευή:    Κατερίνα Λησιόβα
Διασκευή – Σκηνοθεσία: Σταύρος Ράικος

17.50----Ειδικό Σχολείο «Άγιος Σπυρίδωνας» - Λάρνακα Κύπρου
              5ο Δημοτικό Σχολείο «Άγιος Ιωάννης» -Λεμεσός Κύπρου

«Ο Σπανός και οι σαράντα δράκοι» παραδοσιακό κυπριακό παραμύθι
Συντελεστές: Γιώργος Λεοντίου, Σωκράτης Πουλλής, Γιώτα Παπασταύρου, Αθηνά Γεωργίου, Χριστίνα Χριστοδούλου, Μιχάλης Παναγιώτου

19.00 Τελετή Λήξης-Απονομή Βραβείων