Γνωρίζοντας έναν σπουδαίο Έλληνα εικαστικό
![Γνωρίζοντας έναν σπουδαίο Έλληνα εικαστικό Γνωρίζοντας έναν σπουδαίο Έλληνα εικαστικό](https://www.protypa.gr/portal-img/single/9/empneystikame-apo-tin-episkepsi-mas-sti-dimotiki-pinakothiki-48.jpg)
Γνωρίζοντας έναν σπουδαίο Έλληνα εικαστικό
Δείτε τη συλλογή φωτογραφιών
10 Απριλίου 2024 2024Ένα ταξίδι στον κόσμο ενός πρωτοπόρου Έλληνα εικαστικού έκαναν τα παιδιά μας του Δημοτικού την Παρασκευή 1 και την Τρίτη 5 Μαρτίου. Οι μαθητές μας επισκέφθηκαν την έκθεση για τα 100 χρόνια γέννησης του Γιάννη Γαΐτη, η οποία παρουσιάστηκε στη Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης. Στη διάρκεια της εξαιρετικής ξενάγησης άκουσαν με ενδιαφέρον για τα κοινωνικά μηνύματα που επιδίωκε να μεταδώσει με τις δημιουργίες του ο καλλιτέχνης. Τα ζωντανά χρώματα των έργων του εντυπωσίασαν τα παιδιά μας, εμπνεύστηκαν από αυτά και φιλοτέχνησαν τις δικές τους δημιουργίες στο μάθημα της Εικαστικής Αγωγής!