Θεατρικοί Μαθητικοί Αγώνες «ακτίς ονείρου 2024»

Θεατρικοί Μαθητικοί Αγώνες «ακτίς ονείρου 2024»

Θεατρικοί Μαθητικοί Αγώνες «ακτίς ονείρου 2024»

10 Μαΐου 2024 2024

Θεατρικοί Μαθητικοί Αγώνες «ακτίς ονείρου 2024»

Ας αφήσουμε μια ακτίδα ονείρου να φωτίσει τις καρδιές μας

Για 22η χρονιά τα Εκπαιδευτήριά μας διοργανώνουν τους Θεατρικούς Μαθητικούς Αγώνες «ακτίς ονείρου 2024» με τη συμμετοχή δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και θεατρικών παιδικών ομάδων από ολόκληρη την Ελλάδα.

Οι Θεατρικοί Μαθητικοί Αγώνες «ακτίς ονείρου» είναι πλέον ένας πανελλήνιος θεσμός, μια γιορτή για το Θέατρο, την ελπίδα, το όραμα, το όνειρο, τη χαρά, το παιδί που όλοι κρύβουμε μέσα μας.

Στόχοι των θεατρικών αγώνων είναι:

  • Η παρουσίαση των διδακτικών προτάσεων, των διαφορετικών απόψεων και προσεγγίσεων, των πρωτοβουλιών αλλά και των προβλημάτων που αντιμετωπίστηκαν στο πλαίσιο της θεατρικής αγωγής.
  • Η διαμόρφωση και η παρουσίαση ενός σύγχρονου και καινοτόμου «πολιτιστικού αποτυπώματος» που αναδεικνύει κλασικές αξίες μέσω της ενδυνάμωσης της προσωπικότητας των μαθητών/τριών, της αλληλεπίδρασης, της βιωματικής και ομαδοσυνεργατικής μάθησης, της διαφορετικής έκφρασης και της καλλιέργειας της ενσυναίσθησης.
  • Η ευαισθητοποίηση σε ζητήματα καίριας σημασίας (βιωσιμότητα, αειφορία κ.λπ.), για απόκτηση «δεξιοτήτων ζωής» όπως η πολιτισμική και κοινωνική επίγνωση, η καλλιέργεια της αισθητικής αντίληψης και κοινωνικότητας, η συνεργασία, ο σεβασμός της διαφορετικότητας, η συμπερίληψη και η αποδοχή.
  • Η ενθάρρυνση της ευγενούς άμιλλας και η ενίσχυση της ελεύθερης καλλιτεχνικής έκφρασης για μια νέα γενιά με οράματα και δυναμική εξέλιξης σ’ έναν κόσμο υψηλών απαιτήσεων, αφού ο ανταγωνισμός απαιτεί ανθρώπους με πολυδιάστατες γνώσεις και ικανότητες.
  • Η επιβράβευση τέτοιων προσπαθειών που φέρνουν κοντά μαθητές από διάφορες περιοχές και βιώνουν τη χαρά της δημιουργίας αλλά και την επικοινωνία με μορφή ανταλλαγής πολιτιστικών αξιών στο επίπεδο της φιλίας και της συνεργασίας.
  • Η στήριξη φιλανθρωπικών αξιών, αφού το χρηματικό ποσό που συγκεντρώνεται από τις προαιρετικές εισφορές στον «κουμπαρά του παιδιού» δίδεται σε φορείς και ιδρύματα που μεριμνούν για παιδιά.(Χαμόγελο του παιδιού, Παιδικό χωριό S.O.S, ΕΛ.Ε.Π.Α.Π., Σύλλογος Συνδρόμου DOWN Ελλάδος, ΟΔΗΠΑ, Φλόγα, Ελπίδα, κ.ά.).

Θέλουμε να τονίσουμε πόσο σημαντική θεωρούμε την παρουσία σας σ’ αυτό το φεστιβάλ – θεσμό της πόλης μας, που δημιούργησε το Σχολείο μας εδώ και 20 χρόνια. Παρουσία που θα έχει τον χαρακτήρα της ηθικής και αναγκαίας στήριξης, που θα συνεχίσει να επιβραβεύει τις προσπάθειες των παιδιών μας και θα στέκει φωτεινό ορόσημο σε μια κοινωνία πολιτιστικών αξιών και πραγματικών εκπαιδευτικών προτύπων.

Οι φετινοί θεατρικοί μαθητικοί αγώνες διεξάγονται στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης από τη Πέμπτη 30 Μαΐου έως την Κυριακή 2 Ιουνίου 2024 με την έγκριση της Περιφέρειας Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και υπό την αιγίδα του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος.

Η είσοδος σε όλες τις παραστάσεις είναι δωρεάν για μικρούς και μεγάλους. Τα έσοδα από το προαιρετικό εισιτήριο θα διατεθούν στο Σωματείο Ατόμων με Αναπηρία και Γονέων και Κηδεμόνων αυτού «Ηλιάτορας».

Αναλυτικές πληροφορίες για τη διοργάνωση «ακτίς ονείρου» μπορείτε να δείτε εδώ.

  Κατεβάστε το έντυπο αναλυτικό πρόγραμμα εδώ.

Αναλυτικό πρόγραμμα παραστάσεων «ακτίς ονείρου 2024»

Πέμπτη 30 Μαΐου
Ώρα 17:00
“ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΑΣ” του Στέλιου Ανεμοδούρα
Διασκευή : Δημήτρης Μαριόλης, Κορίνα Βογιατζή
Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Κορίνα Βογιατζή
8ο Δημοτικό Σχολείο Συκεών
Ώρα 17:35
“ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ”
Ομαδική Δραματοποιημένη Διασκευή με την επιμέλεια της Μαρίας Βακαλοπούλου
Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Μαρία Βακαλοπούλου
5ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας
Ώρα 18:25
“ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ” του Χόρχε Μπουκάι
Διασκευή : Παρασκευή Χατζή, Έλενα Σωφρονιάδου
Σκηνοθεσία : Ρένα Αθανασοπούλου, Γεωργία Βογιατζή
3ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου
Ώρα 18:50
“ΤΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΛΙΒΑΔΙ” της Φιλιώς Νικολούδη
Δραματοποιημένη Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Παρασκευή Χατζή, Αναστασία Παπά
3ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου
Ώρα 19:20
“Ο ΑΛΥΣΟΔΕΜΕΝΟΣ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ” του Χόρχε Μπουκάι
Διδασκαλία-Σκηνοθεσία : Αθηνά Ευσταθίου
17ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς
Ώρα 19:40
“ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΑΛΕΝΤΩΝ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΟΥΠΟΛΗ”
Διασκευή-Διδασκαλία-Σκηνοθεσία : Αθηνά Ευσταθίου
17ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς
Παρασκευή 31 Μαΐου
Ώρα 17:00
“Η ΛΙΜΝΗ ΤΩΝ ΚΥΚΝΩΝ”
Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Αναστασία Θυμιοπούλου
6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού
Ώρα 17:45
“ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ” του Γιάννη Ξανθούλη
Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία :Αναστασία Θυμιοπούλου
6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού
Ώρα 18:30
“ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΟΥΣΕΣ” του Αριστοφάνη
Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Αναστασία Θυμιοπούλου
Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 4ου Δημοτικού Σχολείου Ελευθέριου Κορδελιού
Ώρα 19:10
“Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Της 25Ης ΜΑΡΤΙΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΖΩΓΡΑΦΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΟΥ ΖΩΝΤΑΝΕΥΟΥΝ” της Μαργαρίτας Χαντζιάρα
Διδασκαλία- Σκηνοθεσία :Μαργαρίτα Χαντζιάρα, Αλεξάνδρα Λιούρτα
2ο Δημοτικό Σχολείο Διαβατών
Ώρα 20:00
“ΟΡΝΙΘΕΣ” του Αριστοφάνη
Διασκευή : Νίτσα Βρυώνη
Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Μαρία Ποργιαλίδου
100ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
Σάββατο 1 Ιουνίου
Ώρα 17:00
“Ο ΚΟΥΡΕΑΣ ΤΗΣ ΒΑΣΤΙΛΗΣ”
Συγγραφή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Μακρίνα Καραγιαννίδου
1ο Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού
Ώρα 18:40
“Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΔΕ” του Tom Percival
Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Ελένη Γιουρτσίδου
Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης
(τμήμα Θεατρικής Αγωγής Α΄ και Β΄ τάξεων)
Ώρα 19:30
“ΔΥΟ ΠΙΝΕΛΙΕΣ ΤΡΕΛΟΜΠΟΓΙΑΣ” του Γιάννη Ξανθούλη
Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία :Σοφία Σοφοκλέους
Δημοτικό Σχολείο Αγίοι Τριμιθιάς Κύπρου
Ώρα 20:15
“Η ΜΟΜΟ” του Μίχαελ Έντε
Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Χριστίνα Φωτίου
Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης
(τμήμα Θεατρικής Αγωγής Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων)
Κυριακή 2 Ιουνίου
Ώρα 15:00
“ΠΙΝΟΚΙΟ” του Carlo Collodi
Διασκευή : Δημήτρης Αδάμης
Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Βιργινία Χονδρογεώργη
Δημοτικό Σχολείο Κάτω Σχολαρίου
Ώρα 15:45
“A MODERN SNOW WHITE”
Συγγραφή : Γλυκερία Κυλικλή
Διδασκαλία : Αναστασία Βουζαρά, Γλυκερία Κυλικλή, Δημήτρης Μπαντής
Σκηνοθεσία : Ελένη Χαϊδεμενοπούλου
Δημοτικό Σχολείο Λαγκαδικιών
Ώρα 16:20
“ΟΔΥΣΣΕΒΑΧ” της Ξένιας Καλογεροπούλου
Διασκευή- Διδασκαλία- Σκηνοθεσία : Δόμνα Παντσάκη
3ο Δημοτικό Σχολείο Λαγκαδά
Ώρα 17:15
“ΦΙΛΟΚΤΗΤΗΣ” του Σοφοκλή
Διασκευή : Χρήστος Σάββας
Σκηνοθεσία : Γεωργία Μπλάγκου
Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Σερρών Κων. Καραμανλής
Ώρα 17:50
“ΑΝ Η ΜΙΣΗ ΜΟΥ ΚΑΡΔΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΔΩ…Η ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ”
Συγγραφή- Σκηνοθεσία : Σοφία Παυλίδου
Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας Ν. Ημαθίας
Ώρα 19:00
ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ